Finanční podpora

„V té době jsem ještě pracovala, proto museli přes dopolední hodiny vypomáhat rodiče, ale psychicky to bylo pro ně též velmi těžké, a tak jsem opustila práci a věnovala se Leničce. Tím naše rodina přišla o můj finanční platový příjem a dostali jsme se částečně do finanční tísně.“

Na rodinu dítěte s epilepsií může zdravotní problém dítěte dopadnout mimo jiné i jako velká existenční starost. Zvlášť pokud se onemocnění vašeho dítěte dlouho nedaří kompenzovat (úspěšně léčit), budete možná potřebovat odejít ze zaměstnání a zůstat s dítětem doma. Možná vaše dítě potřebuje kompenzační pomůcky, které nejsou zadarmo. Podívejme se nyní, jak vám může finančně pomoci stát.

Příspěvek na péči

Tento příspěvek je určen „osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti“ podle zákona o sociálních službách. Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat osoba blízká, v našem případě rodič dítěte s epilepsií, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb atd.

Poskytování tohoto příspěvku se řídí zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláškou č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen vyhláška č. 505/2006 Sb.).

Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita (pohyblivost), orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a u osob nad 18 let péče o domácnost.

V době revize této brožury (2020) činí výše příspěvku na péči pro osoby do 18 let věku za kalendářní měsíc:

  • 3300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)
  • 6600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)
  • 13900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)
  • 19200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

Výše příspěvku na péči pro osoby starší 18 let činí za kalendářní měsíc:

  • 880 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)
  • 4400 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)
  • 12800 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)
  • 19200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

Chcete-li žádat o příspěvek na péči, je třeba podat písemnou žádost. Žádost se podává na tiskopisu předepsaném ministerstvem (formuláře jsou k dispozici na kontaktních pracovištích krajských poboček Úřadu práce nebo na Integrovaném portálu MPSV https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/welcome/index.jsp), a sice na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce. Příslušnost se určuje podle místa trvalého pobytu žadatele. Krajská pobočka Úřadu práce pak nejprve provede „sociální šetření, při kterém se zjišťuje schopnost samostatného života osoby v jejím přirozeném sociálním prostředí“: jinými slovy navštíví vás sociální pracovník a bude zjišťovat míru samostatnosti vašeho dítěte v péči o sebe u vás doma. Následně krajská pobočka Úřadu práce zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení stupně závislosti osoby. Při posuzování stupně závislosti osoby vychází okresní správa sociálního zabezpečení ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem vydaným poskytovatelem zdravotních služeb, z výsledku sociálního šetření a zjištění potřeb osoby, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a z výsledku vlastního vyšetření posuzujícího lékaře.

Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí o tom, zda vám bude příspěvek na péči přiznán či nikoliv. Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat. Odvolání se podává k úřadu, který napadené rozhodnutí vydal, o odvolání pak rozhoduje MPSV. Pokud vám bude příspěvek na péči přiznán, bude vám jej vyplácet krajská pobočka Úřadu práce, která je příslušná k rozhodování o příspěvku, buď převodem na platební účet, nebo poštovním poukazem (složenkou).

K příspěvku na péči se váže oznamovací povinnost příjemce. Žadatel či příjemce příspěvku na péči je dle zákona o sociálních službách povinen písemně nahlásit jakékoli změny rozhodné pro nárok na příspěvek nebo jeho výši do osmi dnů. Jedná se především o nástup do péče zdravotnického zařízení i o následné propuštění z hospitalizace. Při hospitalizaci trvající po celý kalendářní měsíc totiž výplata příspěvku jeho příjemci nenáleží. V případě nenahlášení hospitalizace by tudíž mohlo dojít k neoprávněné výplatě a vznikl by přeplatek. Proto vždy, když pro dítě plánujete nějakou aktivitu (letní tábor, hospitalizaci v nemocnici, lázně, respitní pobyt, docházku do internátní školy a podobně), pamatujte na tuto ohlašovací povinnost a nepromeškejte lhůtu osmi dnů ode dne, kdy změna nastala. Pozor, tato povinnost platí i v případě, že víte, že změna v péči o dítě (například v době čtrnáctidenního letního tábora) výplatu příspěvku na péči neovlivní.

Postačí (písemné) oznámení na podatelnu úřadu, ve kterém bude uvedeno, jaké osoby pobírající příspěvek se změna týká, kdy hospitalizace začala a po jejím skončení stejné oznámení, že hospitalizace byla ukončena a k jakému datu. Pokud byste na oznamovací povinnost zapomněli, sankcí může být odebrání příspěvku na tři měsíce.

Sociální dávky

Dále mohou (nejen) rodiče dětí s epilepsií využít finanční podporu z oblasti sociálních dávek. Tato oblast se může zdát složitá a nepřehledná, navíc systém podléhá různým změnám v koeficientech výpočtů dávek. Obecně se také žádosti o sociální dávky vyřizují na Úřadech práce, dle místa trvalého bydliště. Je možné žádat o dávky státní sociální podpory (příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, pohřebné, porodné, dávky pěstounské péče) a o pomoc v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc, životní a existenční minimum).

Existují i další dávky, které jsou určené pouze pro osoby se zdravotním postižením: příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku (v případě, že je pro dítě zapotřebí kompenzačních pomůcek), příspěvek na zakoupení motorového vozidla. Jsou rovněž určité výhody pro zdravotně postižené: průkazky TP, ZTP, ZTP/P, parkovací průkaz, daňové a poplatkové úlevy. Aktuální informace k sociálním dávkám se můžete dočíst například na portálu veřejné správy.

V rámci finanční podpory například při zakoupení pomůcky či rehabilitačního pobytu pro dítě je možné obrátit se také na vybrané nadace a nadační fondy v ČR. S výběrem vhodných nadací a případným sepsáním žádostí je možné obrátit se na sociální pracovnice Společnosti E.

„Na radu dětské lékařky, a protože do mě často 'hučela' blízká kamarádka, jsme zkusili na jaře podat žádost o příspěvek na péči a žádost o ZTP průkazku. Asi nějakým zázrakem nám byla ZTP přiznána, a k tomu na 1 rok II. stupeň příspěvku. Byla jsem v šoku, vůbec jsem nečekala, že by to klaplo, snad jsem si i myslela, že Pavlík na to nemá vůbec nárok. Rodinnou finanční situaci nám to určitě ulehčí, ale pokud bych si mohla vybrat, bylo by lepší, kdyby Pavlík epilepsii vůbec neměl a my neměli důvod žádat…“