Léčba epilepsie

Epilepsie se léčit dá a většinou úspěšně. Léčba se skládá z medikace antiepileptiky a zároveň z dodržování režimových opatření. Jedno bez druhého není účinné.

Většina osob s epilepsií musí dodržovat režimová opatření a zároveň užívat léky. Léky se nazývají antiepileptika a snižují abnormální dráždivost nervových buněk. Občas může chvíli trvat, než se najde vhodný lék a jeho dávka pro konkrétního pacienta. Ne vždy léky pomohou.

Ve speciálních případech se přistupuje k chirurgické léčbě, která je možná u ložiskových epileptických záchvatech. Pokud se nedaří epilepsii léčit pomocí léků a není možné z nějakého důvodu pacienta operovat, tak je možné zvolit jinou formu léčby, a to zavedení stimulátoru bloudivého nervu (VNS) pod kůži v horní části hrudníku.

V případech, kdy je odezva pacienta na léčbu antiepileptiky nedostatečná, je možné přistoupit ke ketogenní dietě, která vyžaduje odborné vedení neurologem či epileptologem a konzultace s odborníkem na výživu. Tato léčebná metoda spočívá ve stravě bohaté na tuky a s nízkým obsahem cukru a dostatkem bílkovin.

Více se o léčbě epilepsie dozvíte v publikaci Základní informace o epilepsii

Návštěva neurologa či epileptologa

Pro stanovení diagnózy očekávejte kompletní neurologické vyšetření a po něm možná další vyšetření. Jednimi z nich jsou technická vyšetření, prostřednictvím kterých se lékaří pokoší stanovit původ epilepsie. Může se jednat o EEG, CT, magnetickou rezonanci, či další specializovaná vyšetření. Lékař vás zahrne také celou řadou otázek, na které je lepší se připravit. 

Před návštěvou neurologa či epileptologa

Jen za pomoci co nejpřesnějších informací bude moci lékař rozhodnout, jestli se u konkrétního pacienta jedná o epilepsii, nebo ne. Zvláště před první návštěvou je vhodné si projít následující seznam:

  • možné predispozice a provakační faktory – co mohlo přispět k tomu, že se epilepsie objevila,
  • vývoj vašeho onemocnění – kdy se objevily záchvaty, jakého byly typu,změnily se, nebo se změnila jejich frekvence,
  • dosavadní léčba a dosud provedená vyšetření – jaké léky a v jakých dávkách jsou užívány, jsou učinné, projevily se nežádoucí účinky, zhoršily se záchvaty, jaká vyšetření a s jakými výsledky byly provedeny,
  • popis záchvatů – kdy se dostavují, jak začínají, při jakých činnostech, jak dlouhé jsou jak často se objevují, nezměnilo se chování pacianta v poslední době před záchvatem, podařilo se vysledovat, co záchvat spouští,
  • přidružená onemocnění – má nějaká další onemocnění, jaké další léky jsou užívány a v jakých dávkách.