Cestování a epilepsie

Lidé s epilepsií, u kterých se epileptické záchvaty nevyskytují příliš často, mohou cestovat bez větších omezení.

Lidem s epilepsií je doporučováno při cestování dodržovat určitá pravidla. Jedním z nich je mít u sebe aktuální lékařskou zprávu o zdravotním stavu, ve které je uveden seznam užívaných léků, jejich dávkování a případně i kontakt na ošetřujícího lékaře.

V případě cesty do zahraničí je vhodné, aby svůj úmysl člověk probral se svým ošetřujícím neurologem/neuroložkou. Při cestování je důležité nezapomínat na dodržování pravidelného režimu spánku, na správné užívání antiepileptik a na příjem dostatečného množství tekutin.

Před cestou je potřeba vždy zkontrolovat, že si s sebou vezete dostatečné množství léků. Pro jistotu počítat s tím, že se dovolená může nečekaně prodloužit.

Informace o podmínkách cestovního pojištění pro lidi s epilepsií získané od členů české asociace pojišťoven

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Zpracovali jsme pro vás praktické informace od několika českých pojišťoven. Každá pojišťovna přistupuje k epilepsii jinak. Najděte to nejvhodnější cestovní pojištění pro vás.

Allianz pojišťovna

„Epilepsii považujeme za chronické onemocnění, které máme vyloučené v případě, že nebylo v době vycestování stabilizované, to znamená, že vyžadovalo během předcházejících 12 měsíců před vznikem škody hospitalizaci, podstatné změny v léčbě či v medikaci, případně bylo v tomto období recidivující. V praxi k tomu přistupujeme tak, že pokud by u pacienta, který dodržuje léčbu, nastala v rozhodném období (12 měsíců) ojedinělá epizoda a záchvat si nevyžádal žádnou změnu v léčbě, hospitalizaci, či změnu medikace, považovali bychom takové onemocnění za stabilizované. V každém případě (u jakéhokoliv chronického onemocnění) poskytujeme asistenci a hradíme náklady za první pomoc – kroky vedoucí k záchraně života a zdraví.“

web pojišťovny

BNP Paribas Cardif Pojišťovna

„Výslovně epilepsii a její příznaky v pojistných podmínkách cestovního pojištění neřešíme. Tím pádem nedefinujeme ani bezzáchvatové období. Pojištění léčebných výloh má však řadu podmínek, kterých by si člověk s touto nemocí měl být vědom: Výňatek z pojistných podmínek: „Co nezaplatíme Snažíme se za vás uhradit vše, co jde, ale jsou případy, kdy platit nemůžeme: a) Cestujete i přes doporučení lékaře. Pokud se na zahraniční cestu vydáte, i když vám lékař doporučil, ať to neděláte. b) Opakování nebo pokračování nemoci. Pokud před začátkem cesty trpíte nějakou nemocí nebo zdravotními obtížemi a v zahraničí nastane pouze jejich pokračování nebo opakování – například pokud už jste v čase odcestování nemocný/á a lékaře vyhledáte až v zahraničí. Poskytneme plnění, pouze pokud se váš stav, který byl před cestou stabilizovaný, akutně zhoršil. c) Komplikace nebo zhoršení chronického onemocnění. Plnění poskytneme pouze v případě, že dojde k náhlému a nepředvídatelnému zhoršení stabilizovaného onemocnění, tedy pouze pokud ve 12 měsících před cestou (i) nic nenasvědčovalo zhoršení zdravotního stavu, (ii) nebyl/a jste pro zhoršení chronického onemocnění ošetřen/a nebo hospitalizován/a.“ To znamená, že pokud bude člověk s touto nemocí v posledních 12 měsících před odjezdem stabilní (bude dodržovat lékařem doporučený režim, medikaci atd…) a zároveň mu lékař cestování nezakáže, tak nebudeme mít důvod plnění neposkytnout.“

web pojišťovny

Colonnade Insurance

„Za Colonnade standardní retailový produkt cestovního pojištění platí, že pojištění se vztahuje i na stabilizované chronické onemocnění. Za chronické onemocnění považujeme nemoc včetně poúrazových stavů, která sice existovala ke dni odjezdu, avšak Váš stav během 6 měsíců před plánovaným odjezdem nenasvědčoval tomu, že cestu nebudete moci nastoupit nebo v průběhu cesty budete potřebovat péči lékaře, změnu medikace nebo hospitalizaci. Toto ustanovení by pokrylo i epilepsii.“

web pojišťovny

Česká podnikatelská pojišťovna

„Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group dle svých pojistných podmínek přistupuje k pojištění klientů s epilepsií následně: Pojištění nevztahuje na škodné události spojené s onemocněním nebo změnou zdravotního stavu, jehož příčina musela být pojistníkovi nebo pojištěnému známa z doby před uzavřením pojistné smlouvy, to neplatí v případě stabilizovaného chronického stavu pojištěného. Stabilizovaným chronickým stavem stav pojištěného, kdy jeho chronické onemocnění, které existovalo ke dni počátku pojištění, je z lékařského hlediska potvrzeno před odjezdem na cestu jako stabilizovaný stav a nic nenasvědčuje tomu, že by v průběhu cesty nastala potřeba vyhledat lékaře. V případě, že dojde k pojistné události, musí být tato skutečnost doložena písemně, včetně schválení cesty ošetřujícím lékařem. Pokud cesta schválena není a stav pojištěného neodpovídá výše uvedené definici, neplníme.“

web pojišťovny

ČSOB Pojišťovna

“Obecně platí a nebavíme se jen o epilepsii, že u ČSOB pojišťovny pojišťujeme osoby s chronickým onemocněním v tzv. stabilizovaném stavu. Níže Vám zasílám přesnou definici co považujeme za stabilizovaný stav. Tj naše odpověď zní, že osoby s epilepsií pojistíme, ale musí splňovat níže uvedenou podmínku. Stabilizovaným chronickým onemocněním se rozumí takové onemocnění, které sice existovalo před odjezdem pojištěného na cestu, ale zdravotní stav pojištěného v průběhu 12 měsíců před odjezdem nenasvědčoval tomu, že by v průběhu cesty nastala potřeba vyhledat lékařskou pomoc.”

web pojišťovny

ERV Evropská pojišťovna

„V rámci našeho cestovního pojištění máme také obecnou podmínku 6 měsíců stabilizovaného stavu (tj. onemocnění nezpůsobilo zdravotní komplikace, změnu léků či léčebného režimu), přičemž u pojištění storna se jedná o 6 měsíců před sjednáním pojištění a u cestovního pojištění jde o 6 měsíců před plánovaným odjezdem. Epilepsie je velmi specifická, a proto k ní také tak přistupujeme. V případě popisované situace, kdy by se jednalo o klienta s epilepsií, u kterého léčba a medikace správně funguje, považovali bychom onemocnění za stabilní a poskytli případné pojistné plnění v této souvislosti, neboť epizodní záchvat nechápeme jako zdravotní komplikace, resp. u tohoto onemocnění naopak akceptujeme jeho specifika. Zejména právě z důvodu, že u tohoto onemocnění nemusí nutně dojít k úplnému potlačení záchvatů, ale tyto záchvaty lze snížit na maximum možného dle aktuálních medicínských postupů a poznatků. Odlišnou situací by bylo, kdyby se u klienta jednalo o zcela zjevně nestabilní stav, tj. časté záchvaty a související hospitalizace, případně změna medikace a léčebného režimu. Jak jsem jíž uvedl, chápeme specifika epilepsie a z tohoto důvodu bychom přistupovali k posouzení konkrétního případu individuálně a maximálně ohleduplně.“

web pojišťovny

Hasičská vzájemná pojišťovna

„Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s. v současnosti nenabízí vlastní produkt cestovního pojištění. V nabídce máme produkt PVZP, a.s.“

web pojišťovny

KB Pojišťovna

„Epileptický záchvat máme u výluk z úrazového pojištění tj. neplníme za kolapsy, epileptické nebo jiné záchvaty a křeče, které zachvátí celé tělo, pokud nevznikly výlučně následkem úrazu. Obecně v případě chronických onemocnění platí, že pokud je takové onemocnění stabilizované tj. takové onemocnění, které sice existovalo před odjezdem Pojištěného na cestu či před závazným objednáním Cestovní služby, ale Pojištěný nebyl v průběhu 12 měsíců před nástupem na cestu či před závazným objednáním Cestovní služby pro zhoršení tohoto chronického onemocnění ošetřen nebo hospitalizován ani v tomto období nedošlo ke změně léčby či medikace Pojištěného ani zdravotní stav Pojištěného během této doby nenasvědčoval tomu, že dojde ke zhoršení zdravotního stavu a cestu nebude moci nastoupit, ani tomu, že zhoršení zdravotního stavu nastane v průběhu cesty nebo bude potřeba vyhledat kvůli tomuto onemocnění lékařskou pomoc v Zahraničí, pojistné plnění bychom uhradili.“

web pojišťovny

Dříve jsem se bál cestovat, měl jsem obavy být mimo bezpečné prostředí domova, které už dobře znám. Od té doby, co jsem v klubu poznal pár lidí, kteří také trpí epilepsií a podnikají různé výlety, strach nemám.
Aleš