Kvůli epilepsii špatně komunikuji a nemohu sama cestovat

U paní Olgy se epilepsie rozvinula až v dospělosti a velmi jí zasáhla jak do pracovního, tak soukromého života.

Kvůli své nemoci musela opustit zaměstnání a život jí stále komplikuje řada omezení. Patří k lidem, kteří to nemají v životě vůbec snadné.

S epilepsií se potýkáte od svých 30 let. Co stálo na jejím počátku a jak Vám zasáhla do Vašeho pracovního života?
Epilepsie se u mě rozvinula po prodělaném zánětu mozku — meningoencefalitidy. V té době jsem pracovala jako uklízečka ve škole. Více jak měsíc jsem ležela v nemocnici a následně jsem byla rok v pracovní neschopnosti. V té době to pro mě bylo těžké, nebyla jsem na tom psychicky dobře. Přála jsem si neschopenku ukončit dříve, abych se dostala mezi lidi a přišla na jiné myšlenky.

Jak se Vaše záchvaty projevují?
Mé záchvaty nejsou typické. Najednou se mi udělá špatně od žaludku a nemohu komunikovat. Nerozumím, když mi někdo něco říká a pokud něco dělám, najednou nevím, jak to dělat. Je to velmi nepříjemné a bohužel se to opakuje často, aktuálně třeba každý den, někdy i pětkrát.

Záchvaty se nedaří dostat pod kontrolu?
Před pěti lety jsem podstoupila operaci, kdy mi byl zaveden do těla něco jako budík, který vysílá impulsy do mozku (vagový stimulátor, pozn. red.). Po zákroku se záchvaty zlepšily, ale situaci to nevyřešilo. Beru pravidelně antiepileptika, které na tento typ záchvatů nejspíše nezabírají tak, jak mají. Navíc se mi i po nich zhoršila paměť a orientace. Není to snadné.

I přes veškeré zdravotní komplikace jste se po ukončení neschopnosti vrátila na pozici uklízečky ve škole. Jak se k Vašim záchvatům stavěli zaměstnanci ve škole? Byli k Vám vstřícní?
Stavěli se k tomu dobře. Když jsem například měla velký záchvat, ochotně mi pomohli. Byli ke mně velmi vstřícní.

Proč jste toto zaměstnání opustila?
Práci jsem nakonec opustila, protože po operaci se mi daleko hůře dýchalo. A na úklid bylo potřeba hodně sil, které mi chyběly.

Usmívající se paní Olga
Mé záchvaty nejsou typické. Najednou se mi udělá špatně od žaludku a nemohu komunikovat. Nerozumím, když mi někdo něco říká a pokud něco dělám, najednou nevím, jak to dělat.
Olga

Dnes pracujete v chráněné dílně, kde šijete pracovní oděvy. Jak jste se k této práci dostala?
Jednou jsem se zapovídala s jednou paní u nás v obci. Říkala jsem jí, že budu muset opustit uklízení, že mi zdraví dál nedovoluje práci vykonávat. Slovo dalo slovo a ona mi nabídla práci v dílně. A už jsem tam 4 roky.

Jste v dílně spokojená?
Ano, jsem spokojená. Nemusím nikam dojíždět, to je velká výhoda.

Pracuje v chráněné dílně také někdo s epilepsií?
S epilepsií se tam nikdo nepotýká. Je to malá dílna, je nás dohromady 5. Jsou tam lidé s roztroušenou sklerózou a také s astmatem.

Máte dvě dcery. Kolik jim bylo v době, kdy jste onemocněla, a jak jste zvládala rodičovství?
V době, kdy jsem onemocněla, bylo starší 10 a mladší 5 let. Když jsem byla v nemocnici, bývaly u mé sestřenice a sestry. Pomohli mi v tomto ohledu blízcí. Zvládnout jsem to dále musela, moc jsem se nad tím nezamýšlela.

V čem Vás v současnosti epilepsie nejvíce omezuje?
Nejvíce asi v cestování a v komunikaci. Nemohu cestovat sama, může se totiž stát, že nikam netrefím. Když dostanu záchvat, nejsem také schopna komunikovat a v prostředí, kde mě nikdo nezná, je to velmi nepříjemné a nechci se do takových situací dostávat.

Kdo Vám v životě nejvíce pomáhá překonat všechny překážky, které se s Vaší diagnózou pojí?
Mou největší oporou je můj přítel. Manžel před 7 lety zemřel. Měla jsem štěstí, že jsem po roce potkala člověka, který mi teď stojí po boku v dobrém i ve zlém. Jinak další oporu mám v dcerách. Ty jsou ale daleko a nevídáme se tak často.

Je něco, co byste ráda vzkázala lidem, kteří se také potýkají s epilepsií?
Ať se za ni nikdo nestydí.

Další z Epizóny

Epilepsie, práce z domova a BOZP

Epilepsie, práce z domova a BOZP

Práce z domova je v posledním roce velmi aktuální téma. Během této doby se totiž z původního benefitu pro zaměstnance stala v mnoha případech nutnost, kterou, ač mnohdy nedobrovolně, nařídil zaměstnavatel. Pojďme si tedy ujasnit, jakým způsobem se k tomuto fenoménu staví náš právní řád, jaká úskalí má home office z pohledu bezpečnosti práce a zda existují nějaká specifika pro osoby s epilepsií.

Jak upravit pracovní prostředí pro člověka s epilepsií

Jak upravit pracovní prostředí pro člověka s epilepsií

Přijali jste člověka s epilepsií a zajímá vás, jaké úpravy na pracovišti byste měli provést? Povětšinou nejsou potřeba vůbec žádné. Častokrát je to spíše o přístupu ostatních kolegů a nadřízených. V případě, že se nikdo z okolí nebude zaměstnance s epilepsií bát, nebude nijak složité řešit ani případné komplikace plynoucí z tohoto onemocnění. V některých případech je ovšem třeba k úpravě pracoviště přistoupit. Kdy? Čtěte dál.

Splňuji podmínky BOZP při zaměstnávání lidí s epilepsií?

Splňuji podmínky BOZP při zaměstnávání lidí s epilepsií?

Téměř každý zaměstnavatel, pokud to podmínky dovolí, může poměrně úspěšně do svého týmu zařadit i zaměstnance s epilepsií. I organizace, jejichž hlavní činností jsou práce vylučující osoby s handicapem, mohou na svých pracovištích zajišťujících podporu bez problémů lidi s epilepsií zaměstnat. Otázkou je, zda je nutné pracoviště, kde bude kolega či kolegyně s epilepsií působit, nějak zvlášť upravovat a zda bych neměl nějak přizpůsobit třeba pracovní dobu, tempo či množství úkolů.

Epilepsie a řízení motorových vozidel

Epilepsie a řízení motorových vozidel

Řízení motorových vozidel je v současné době nedílnou součástí moderního života. Možná i proto opakovaně narážíme na problém ztráty oprávnění k řízení motorových vozidel a dalších strojů u osob s epilepsií. V následujícím článku naleznete odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, které se k zákazu řízení vztahují. Nabízíme stručný návod, jak postupovat při ztrátě způsobilosti k řízení i po jejím opětovném nabytí.

Epilepsie a zakázané profese

Epilepsie a zakázané profese

Epilepsie je onemocnění, které se projevuje náhle vzniklým stavem, od poruchy soustředění přes pád do bezvědomí až po křeče celého těla. Dojde-li u zaměstnance k záchvatu v okamžiku, kdy je zapotřebí, aby se plně soustředil, může se ocitnout v ohrožení na životě či zdraví jak on sám, tak i jeho okolí. Pro představu, pilot letadla musí být po celou dobu letu plně koncentrován a jakákoliv epizoda s případnou poruchou rozlišovací schopnosti, nebo i vědomí je schopna přispět ke katastrofě. I když je mnoho profesí, které člověku s tímto handicapem umožňují uplatnit své schopnosti, existují práce pro osoby s epilepsií nedoporučené, dokonce i zakázané.

Epilepsie a studium aneb správný výběr školy je klíčový pro dobré pracovní uplatnění

Epilepsie a studium aneb správný výběr školy je klíčový pro dobré pracovní uplatnění

Výběr studijního oboru a školy je jedním z nejdůležitějších okamžiků v našem životě.

Reakce šéfa mě velmi překvapila

Reakce šéfa mě velmi překvapila

Danovi diagnostikovali epilepsii před 3 lety. V té době pracoval v kasinu a se svojí diagnózou se nijak v zaměstnání netajil.

Vše se děje z nějakého důvodu

Vše se děje z nějakého důvodu

Karolína je zdravotní sestřička a epilepsie ji vstoupila do života teprve nedávno.

Chci najít způsob, jak vyzvat zaměstnance k odvaze o zdravotních problémech mluvit

Chci najít způsob, jak vyzvat zaměstnance k odvaze o zdravotních problémech mluvit

Jedna z nejvýše postavených manažerek diverzity u nás. Na ní záleží, jestli velký finanční dům České spořitelny bude příkladem společnosti vstřícné zdravotním a jiným odlišnostem.

Právo na jedince s epilepsií nahlíží jako na jakéhokoliv jiného zaměstnance

Právo na jedince s epilepsií nahlíží jako na jakéhokoliv jiného zaměstnance

Klára Sommerová je právnička nadnárodní společnosti Reckitt, ambasadorka Společnosti E a vedoucí právní rubriky našeho informačního portálu Epizóna.

Vycházej ze skutečných rizik, ale i možností a příležitostí, ne z předsudků a mýtů

Vycházej ze skutečných rizik, ale i možností a příležitostí, ne z předsudků a mýtů

Lucie Klůzová Kráčmarová je psycholožka, odborná asistentka a vědecká pracovnice působící na Univerzitě Karlově a Univerzitě Palackého v Olomouci.

Epilepsie mi dopomohla k vysněné práci učitele

Epilepsie mi dopomohla k vysněné práci učitele

Michala v jeho 25 letech postihl velký epileptický záchvat, který mu změnil život. Nutno podotknout, že k lepšímu.