Žijeme s epilepsií
MUDr. Petr Bušek, Ph.D., Eva Modrá, Mgr. Hana Orlíková, PhDr. Zuzana Pokorná, Mgr. Petra Stehlíková, DiS. (autoři a autorky)
Jak dál žít s nemocí, která člověka více či méně vylekala? S nemocí, o níž nám řekli, že se dá léčit, ale že půjde o dlouhodobou záležitost? S nemocí, o níž mají někteří lidé všelijaké předsudky? Jak si mám poradit se skutečností, že mám epilepsii, nebo že jí onemocněl můj blízký?
Ať chceme, či ne, diagnóza epilepsie člověku změní život – někomu více, někomu méně. Zasahuje lidem do navyklého způsobu bytí v různých rovinách: leckoho vyvede z míry nutnost dlouhodobé léčby a dodržování denního režimu, mnoho lidí se cítí znejistěno ohledně svých vyhlídek do budoucna, někomu může nemoc znesnadnit pracovní uplatnění, jinému možná zkomplikuje vztahy, některé ženy si začnou klást znepokojivé otázky třeba ohledně svého budoucího těhotenství.
Tato informační brožura vznikla, aby vám situaci maličko usnadnila. Najdete v ní informace o tom, jak většina lidí zprávu o své nemoci (nebo nemoci svého blízkého) prožívá. Dočtete se, jak a do jaké míry může epilepsie zasahovat do života rodiny, do pracovní sféry i do způsobů trávení volného času a jak se s tím lze vyrovnat, jaké možnosti vám zůstávají zachovány nebo se vám nově otevírají. Dočtete se zde, že vedle lékařů, kteří vám pomohou s léčením těla, se můžete obracet i na další odborníky – například na ty, kteří se postarají o vaši „duši“, a co pro vás mohou udělat. Dozvíte se také, kde hledat pochopení a pomoc s přijetím a prožíváním vaší situace i s řešením různých problémů, jež může choroba způsobit – ať už sociálních, nebo psychických.
I se životem, do něhož vstoupila epilepsie, se dá nakládat smysluplně a prožít ho spokojeně. Možná je někdy obtížné tomu věřit, nicméně zkušenosti řady lidí s epilepsií a jejich blízkých to potvrzují. Přejeme vám, aby tomu tak i přes všechny případné překážky a obtíže bylo i u vás.