Epilepsie? Hlavně žádnou paniku.

Některou z forem epilepsie trpí zhruba 1 člověk ze 100. Všichni jsme s ní někdy setkali nebo o ní alespoň slyšeli. Přesto je stále předmětem mnoha předsudků a mýtů. Pojďme si společně vysvětlit, co epilepsie doopravdy je, a jak se s ní dá plnohodnotně žít.

Co je epilepsie

Epilepsií může kdykoliv onemocnět každý z nás.

Epilepsie není psychická, ale tělesná porucha.  Jedná se o neurologické onemocnění mozku. Lehčí formy nijak neovlivňují schopnost žít běžným životem, tj. pracovat, sportovat, zakládat rodiny.

Většinou se projevuje opakovaným výskytem epileptických záchvatů. Nejedná se však vždy o stejný druh nemoci se stejným typem záchvatů, stejnou příčinou a stejnou léčbou. Druhů epilepsie a typů záchvatů je několik. Záchvaty se nemusí projevovat pouze známými křečemi se ztrátou vědomí, ale také např. pouhým zahleděním, brněním nebo výpadkem paměti. Záchvaty se mohou vyskytovat i v noci během spánku.

Epilepsií může onemocnět v kterémkoli věku kdokoli – ať už na základě genetiky, nebo následkem úrazu, porodu, operace, stresu, vypětí apod. Je však ve většině případů (uvádí se přibližně 70 %) vyléčitelná. Léčí se několika způsoby, z nichž nejčastější a nejúčinnější je léčba pomocí léků – antiepileptik. K operacím se přistupuje v případech, kdy jde o diagnostikování epilepsie, na kterou léky nezabírají a operace může pomoci (čemuž předcházejí důkladná vyšetření).

Sociologický výzkum – k některým problémům lidí s epilepsií (zde)
Chci se o epilepsii dozvědět víc

Ke stanoveni diagnózy je důležitý dostatek informací o průběhu samotného záchvatu a identifikace možných příčin, které mohou mít vliv na vznik epileptického záchvatu (nedostatek spánku, alkohol a jiné návykové látky, akutní onemocnění mozku – úraz, zánět, cévní příhoda apod.). Diagnózu stanovuje specialista – neurolog, na základě uvedených anamnestických údajů s použitím pomocných vyšetřovacích (EEG) a zobrazovacích (CT, MRI) metod.

Častokrát jsou ke stanoveni správné diagnózy nutná další podrobná vyšetřeni (interní a kardiologické, eventuelně psychologické a psychiatrické) k vyloučeni jiných příčin záchvatových stavů, které mohou imitovat epileptické záchvaty.

Chci vyhledat pomoc lékaře

Jak žít s epilepsií

S epilepsií se dá žít plnohodnotný a spokojený život.

Život s epilepsií vyžaduje více úsilí. Ve většině případů se ale dá zvládnout. Klíčovou roli však hraje přístup okolí. Bez podpůrného, přátelského a dostatečně informovaného prostředí v rodině, mezi přáteli nebo v práci, se dají důsledky epilepsie zvládnout jen stěží. Zodpovědnost však nelze přenášet na ostatní. Každý v sobě musí najít dostatek vůle, vypořádat se s touto hořkou nemocí.

Chci se dozvědět víc o životě s epilepsií

Vždy je dobré začít prakticky:

  • V prvé řadě je to nezbytná spolupráce pacienta s lékařem, přijetí vhodné léčby, pravidelné kontroly, užívání předepsaných léků a dodržování správné životosprávy. Je nutné znát stupeň závažnosti onemocnění a podle toho s pomocí lékaře přehodnotit svůj dosavadní styl života i denní program.
  • V případě opakovaných záchvatů s možností pádu je důležité upravit i podmínky v bytě. Například pořídit nábytek s kulatými rohy nebo vyšší zábradlí na balkóně.
  • Mezi důležité formy praktické pomoci patří také možnost využití tzv. kompenzačních pomůcek, které mohou usnadnit život s epilepsií, např. ochranné helmy nebo přístroje monitorující záchvaty během spánku.

Nejdůležitější je “zůstat v pohodě”:

Nedílnou součástí léčby by měla být péče o psychickou pohodu a zdravé sociální vazby. Nejhorší, co může člověk s epilepsií udělat, je uzavřít se ve svém vlastním světě a zůstat v izolaci. V ČR naštěstí existuje několik sdružení, které se této zanedbávané problematice věnují a pomáhají lidem s epilepsií najít sílu, vypořádat se svým onemocněním. Patří mezi ně i naše Společnost E.

Chci využít služeb Společnosti E

Pro pedagogy

Pomozte svým studentům zvýšit vědomosti o epilepsii!

V České republice žije téměř 100 000 lidí s epilepsií. Je tedy velmi pravděpodobné, že jste se s touto nemocí setkal vy nebo některý z vašich studentů.

Dovolujeme si vám proto nabídnout edukační balíček o této nemoci, jehož obsahem jsou výukové materiály pro pedagogy i pro studenty, třiceti minutový film Upadni a choď, který vypovídá o tom, jak se žije lidem s epilepsií a dva spoty o první pomoci při epileptickém záchvatu. Budeme moc rádi, pokud vás edukační materiál zaujme a podaří se vám jej zařadit do výuky. Také díky vám se tak může podařit lepší přijetí a zařazení dětí i dospělých s epilepsií do společnosti.

Chci si stáhnout edukační balíček pro pedagogy

První pomoc

Chci si stáhnout edukační balíček pro pedagogy Chci si stáhnout edukační balíček pro pedagogy

Epileptický záchvat není raketová věda. Stačí být připraven.

Pokud jste svědky epileptického záchvatu, který se projevuje křečemi a bezvědomím, postupujte následovně:

  1. Nepanikařte a pokuste se o zmírnění pádu postiženého na zem.
  2. Z dosahu odstraňte ostré a tvrdé předměty, o které by se mohl zranit.
  3. Dotyčného nechte ležet na zemi a nebraňte křečovitým pohybům při záchvatu a počkejte až záchvat pomine. Obvykle netrvá déle než pár minut. V žádném případě nevkládejte nic mezi zuby!!!
  4. Po skončení záchvatu zkontrolujte životní funkce a volnost dýchacích cest, uvolněte oděv kolem krku a dotyčného obraťte na bok, do “stabilizované polohy”.

Při poranění, nebo trvá-li záchvat déle než 5 minut, zavolejte rychlou lékařskou pomoc (155).

Chcete mít důležité informace neustále při sobě? Stáhněte si kartičky s pokyny první pomoci při epileptickém záchvatu:

  • oranžové – pro veřejnost (zde)
  • modré – pro nemocné epilepsií (zde)
  • zelené – pro nemocné epilepsií do zahraničí (zde)

Pro rodiče

Naučte se zvládnout epilepsii u dětí!

Když rodiče zjistí, že má jejich dítě epilepsii, jsou to pro ně těžké chvíle. Mají spoustu otázek, které jim lékař zodpoví jen zčásti. Potřebují i čas, aby mohli informace zpracovat. A také se k nim vrátit.

Proto jsme vydali publikaci „Epilepsie a dítě“, určenou pro rodiče i odborníky, kteří se chtějí dozvědět, jak zvládnout epilepsii u dětí. Naleznete v ní nejen informace o této nemoci a její léčbě, ale především rady a konkrétní tipy, jak se vypořádat s jejím vlivem na život dítěte a jeho rodiny.

Chci si stáhnout publikace Epilepsie a dítě