Změna zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením

Letošní srpen byl přelomovým obdobím a výrazným krokem k lepšímu! Novela zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením je tady!

Senátem 17. srpna 2017 prošla novela zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, s nabytím účinnosti od 1. Ledna 2018. Jak uvádí předseda NRZP ČR Jan Krása: „Zákon přináší mnoho pozitivních změn“:

 1. Zcela ruší prokazování majetku společně posuzovaných osob při podávání žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku.
 2. Zvyšuje příspěvek na mobilitu ze stávajících 400,-Kč měsíčně na 550,-Kč měsíčně.
 3. Snižuje toleranci u ceny pomůcky, která je rozhodujícím ukazatelem při rozhodování o poskytování příspěvku a to z 24 000,-Kč na 10 000,-Kč.
 4. Upravuje dobu opětovného podání žádosti na nákup motorového vozidla z 10 na 7 let (toto snížení let se bude vztahovat i na přiznané příspěvky po roce 2012).

327388-top_foto1-uabk7

 1. Nově stanovuje i výši příspěvku na motorové vozidlo, které se orientuje dle výše příjmů společně posuzovaných osob, a to následovně: do výše 8násobku životního minima obou posuzovaných bude příspěvek činit 200 000,- Kč. Při příjmu vyšším než 9násobek životního minima, se příspěvek snižuje na částku 180 000,- Kč. Tato suma se dále snižuje při každém navýšení násobku životního minima. Nejnižší výše příspěvku může být však přiznána ve výši 100 000,- Kč.
 2. Dále se změny týkají žadatelů o příspěvek na kompenzační pomůcku, kteří odmítnou žádat o odpuštění 10% spoluúčasti, v tomto případě nebudou zjišťovány příjmy žadatele ani společně posuzovaných osob. Výjimkou je nákup motorového vozidla, kde příjem bude testován a to jak u žadatele, tak i u společně posuzovaných osob.

This Post Has One Comment

 1. Markéta

  Dobrý den,
  je mi 25 let a dodělávám si mgr. titul na škole. Trpím už 10 let epilepsií, nějakou dobu jsem byla úspěšně léčena léky, ale stav se zhoršil, léky byly změněny a stav se nelepší. Bojím se, co bude po škole, kdy budu muset začít pracovat. Špatně spím a když jsem unavená, občas se objeví aura. Je možné, že bych dostala nějako sociální podporu? Snažím si najít práci s flexibilní pracovní dobou, co není stresující, ale zatím při škole to není jednoduché. Velké záchvaty nemívám, zatím byly vyvolány buď jen velkým stresem nebo blikáním světla.

  Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × three =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>